Doradztwo personalne – profesja, która silnie uzależniona jest od wyniku działań mediacyjnych między pracodawcą a pracownikiem

Wybór przyszłego zawodu to ciężka decyzja. Nie dziwi zatem fakt, iż czasem może okazać się zupełnie nietrafiona. Na szczęście skorygować jej następstwa może doradztwo personalne.

Czym różni się doradztwo personalne od doradztwa zawodowego?

Po pierwsze ono nie opiera się tylko na przesłankach i myśleniu życzeniowym, ale na konkretach. Łowca talentów w odróżnieniu od doradcy zawodowego ma w rękawie realną ofertę pracy, którą zamierza przedstawić danej osobie. Jeżeli warunki zaproponowane przez pracodawcę nie odpowiadają osobie starającej się o pracę, doradca personalny stara się wynegocjować korzystniejsze- i tak pokierować rekrutacją, żeby obie strony osiągnęły satysfakcjonujący je kompromis.

W doradztwie zawodowym nie ma czegoś takiego, bo wszelkie działania specjalisty dotyczą jedynie sfery teoretycznej takiej jak napisanie CV czy listu motywacyjnego. Doradztwo zawodowe niby kojarzy pracownika z pracodawcą, ale nie sprawdza- jakie są jego dalsze losy.

Za co pracodawcy kochają personalne doradztwo?

A choćby za to, że dzięki personalnemu doradztwu udaje im się wymigać od prowadzenia z kandydatami rozmów kwalifikacyjnych. Poza tym zaletą personalnego doradztwa jest to, że w razie niespełnienia oczekiwań zleceniodawcy jego przedstawiciel zobowiązany jest wypłacić mu odszkodowanie. Dzieje się tak w przypadku, gdy polecony przez doradcę personalnego kandydat zostaje dyscyplinarnie zwolniony lub przed upływem 12 miesięcy odchodzi do innej firmy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz